Liečba akné

V súčasnosti je k dispozícii široká škála terapeutických možností. Voľba vhodného postupu musí vychádzať zo zhodnotenia klinického obrazu a z potrieb individuálneho pacienta.

Zásadou moderného prístupu k liečbe je snaha o súčasné ovplyvnenie viacerých príčin ochorenia.

Viaceré príčiny akné, si totiž u väčšiny pacientov vyžadujú kombinovanú liečbu, ovplyvňujúcu viaceré zúčastnené patomechanizmy.

Cieľom liečby je odstránenie existujúcich mikrokomedónov, komedónov a zápalových prejavov, ako aj prevencia vývoja nových mikrokomedónov.

Liečba by mala:

  • redukovať sekréciu kožného mazu,
  • normalizovať rohovatenie,
  • redukovať Propionibacterium acnes,
  • potlačiť zápalové prejavy.

Lokálna liečba

V súčasnosti používaná lokálna liečba dokáže ovplyvniť tri zo štyroch patogenetických mechanizmov akné. Žiadna z účinných látok však nepôsobí proti všetkým trom naraz.

Lokálne retinoidy

Výnimočnou vlastnosťou lokálnych retinoidov, je ich schopnosť redukovať počet existujúcich mikrokomedónov, a zabraňovať tvorbe nových.

Lokálne antibiotiká

Lokálne antibiotiká na liečbu akné redukujú populáciu Propionibacterium acnes vo vlasových vačkoch. Majú protizápalový účinok. Vzhľadom na riziko vývoja rezistencie (odolnosti baktérií voči antibiotikám), sa neodporúča ordinovať antibiotiká samotné, vhodnejšia je ich kombinácia s lokálnymi retinoidmi alebo benzoylperoxidom.

Benzoylperoxid, kyselina azelaová

Benzoylperoxid má výrazný antibakteriálny účinok, no slabo rozpúšťa komedóny. Nástup protimikróbneho účinku je ale rýchlejší, a aj účinnosť je vyššia, ako u lokálnych antibiotík. Ani pri dlhodobom používaní sa voči nemu nevyvíja rezistencia baktérií. Je účinný aj samostatne, ale úspešne sa využíva najmä v kombinácii s lokálnymi antibiotikami, kvôli zníženiu rizika vývoja rezistencie propionibaktérií voči antibiotikám.

Kyselina azelaová má dobrý protikomedónový a protimikróbny účinok, a nevzniká voči nej rezistencia baktérií.

Celková liečba

Možnosti celkovej liečby akné zahŕňajú systémové antibiotiká, perorálne kontraceptíva s antiandrogénnym pôsobením a systémový retinoid – izotretinoín. Najpoužívanejšími sú antibiotiká – doxycyklín a makrolidy. Hormonálna terapia sa ordinuje u pacientok so známkami hormonálnej nerovnováhy, izotretinoín je rezervovaný pre ťažké, jazviace akné.

Systémový izotretinoín je jediným liekom, ktorý je účinný proti všetkým štyrom patogenetickým mechanizmom akné.

Doplnková liečba

Do tejto skupiny patria liečebné metódy, ktoré sa využívajú v terapii ľahších foriem akné, alebo sa používajú na zmierňovanie jaziev a škvŕn, vzniknutých po akné.

Dermabrázia

Slúži na vyhladenie nerovností kožného povrchu. V prípade akné, sa využíva na zmiernenie vzniknutých jaziev. Vysokorýchlostnou frézou alebo prúdom vody, sa zbrusujú povrchové vrstvy kože, čím sa vyhladzujú nerovnosti pleti.

Chemický peeling

Táto metóda sa využíva pri liečbe ľahkého stupňa akné, alebo na zmiernenie vzniknutých jaziev. Na postihnuté miesta lekár nanáša zmes aktívnych látok –polyhydroxykyselín, ktoré nechá na koži pôsobiť niekoľko minút. Po ich zotretí je pleť jemne zružovelá, a v nasledujúcich dňoch sa ošupuje. Celá kúra pozostáva zo 4 – 10 sedení. Stanovujú sa týždňové až dvojtýždňové intervaly, v závislosti od typu použitej látky.

Liečba svetlom

Zákrok je vhodný pri zápalových formách akné. Pôsobením tzv. modrého svetla(s vlnovou dĺžkou 415 nm) dochádza k uvoľňovaniu kyslíka, ktorý zabíja patogénne kožné baktérie.

Liečba laserom

Je najvhodnejšia na zmiernenie jaziev po akné, alebo na liečbu ľahkých foriem akné. Pôsobením laseru na kožu, a to v závislosti od typu použitého laseru, dochádza buď k čiastočnému obmedzeniu zvýšenej funkcie mazových žliaz, alebo pri použití ablatívnych laserov, k zbrúseniu a vyhladeniu kože.

Laserová liečba nedokáže odstrániť príčinné faktory akné, na istý čas však môže zlepšiť stav pokožky.

Odporúčané produkty